Diyetin Yeni Trendi “Goji Berry”

Aylardır gündemde olan goji diyetini mutlaka duymuşsunuzdur.  Son zamanlarda halk arasında epey yaygınlaşan bu meyveden “goji berry” bir haber kalmamak , doğru bilgilerle doğru tüketimi sağlamak için bu...

195

Aylardır gündemde olan goji diyetini mutlaka duymuşsunuzdur.  Son zamanlarda halk arasında epey yaygınlaşan bu meyveden “goji berry” bir haber kalmamak , doğru bilgilerle doğru tüketimi sağlamak için bu yazıyı sizler için hazırladım.

Goji Berry’Yi Tanıyalım

Yetiştiği yer Asya olan bu kırmızı meyve her ne kadar ülkemizde yeni yeni adını duyursa da Çin’de 2000 yıldır tedavi edici besin olarak kullanılmaktadır. Çalı biçiminde olan; meyvesi, yaprakları ve dalları dahi kullanılabilen bir bitkidir. Yapraklarından goji çayı, dallarından goji yağı yapılmaktadır.  Kurt üzümü ya da goji çileği olarak da adlandırılan meyvesi,  içerik yönünden oldukça zengindir.  Tatlı, sulu, yumuşak bir özelliğe sahip olan goji berry; kuru meyve olarak da tüketilebilmektedir.

Besin İçeriği Nedir?

Benim en çok dikkatini çekmek istediğim özelliği bol c vitamini içermesidir. C vitamini deyince aklımıza gelen portakal, mandalina, limon gibi besinleri geride bırakan bir meyvedir.  Değişen hava sıcaklıklarıyla beraber vücudunuzun dışa karşı dayanıklı olmasını, hastalıklarla daha kolay mücadele etmesini sağlar. Goji berry C vitamini dışında birçok vitamin ve mineral de içermektedir. Ayrıca  19 çeşit aminoasite sahiptir.

  • Göz sağlığınız için havuçtan daha etkilidir.
  • Hipertansiyona karşı etkili olan goji berry kan basıncını düşürür. Tansiyonun etkilerinden sizi korur.
  • Diyabeti olan hastaların gözlerinde oluşabilecek sorunların giderilmesinde etkili olacağı düşünülüyor.
  • Kolesterolü olan hastalar da bu meyveyi tüketirken faydasını göreceklerdir.
  • Hormonların, beynimizin ve sinirlerimizin daha düzgün çalışması için ögeler içerir.
  • Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

Zayıflamada Gerçekten Etkili Mi?

Hayatımıza zayıflama çayı olarak giren goji berry, bayanların zihninde zayıflamak için pratik çözüm olarak yer etmeye başladı. Gerek internet gerek bitki çayları satılan yerlerden son zamanlarda satın alma miktarları artmıştır. Mucizevi bir bitki olarak görülen gojinin çayı ve meyvesi birçok mutfakta yerini aldı. Peki düşünüldüğü kadar zayıflamaya etkisi var mı? Tek başına goji diyeti ile zayıflamak mümkün mü?

Goji berry, içerisinde B grubu vitaminlerini bolca bulunduran bir bitkidir. B grubu vitaminleri de vücudumuzda enerji metabolizmasında çok önemli bir faktörü oluşturur. Yani enerji harcamamızda ve metabolizmanın çalışmasında büyük etkiye sahiptir. Bu açıdan bakıldığında kilo problemi yaşayanlar için yardımcı bir besindir demek doğru olur. Metabolizmaya katkısı asla kulak ardı edilemez.  Fakat tek başına etkili olması da beklenemez. Uygun bir diyet programı yapıldığında goji berryyi de programa dahil ederek hedefe ulaşmak doğru olandır. Hiçbir besin tek başına ve sürekli kullanılarak sizleri zayıflatmaz.

Toksik Etkisi Ya Da Zararı Var Mı?

Bildiğiniz gibi hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılan tüm ilaçlar doğadan elde edilmektedir. İçilen çaylar, kullanılan bitkisel ürünler de doğaya ait olduğundan ilaç niteliği taşımaktadırlar. Bu sebepten dolayı meyve bile olsa kontrollü tüketmek gerekir. İçeriği yoğun olan goji berry fazla tüketildiğinde böbreklerin hasar görmesine de yol açabilir.

Goji Berry İle Neler Yapılabilir? Nasıl Tüketilmeli?

Sabahları yoğurt ile beraber kuru goji berry karışımı yapabilir, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki kahvaltılar çok önemlidir. Sabahları ne kadar erken tüketime başlarsanız metabolizma da o kadar iyi çalışır.

1 yemek kaşığı goji berry kurusu ve 1 su bardağı süt ile beraber harika bir ara öğün oluşturabilirsiniz. Ara öğünlerinizde iş yerlerinde, okullarda veya gittiğiniz her hangi bir yerde tüketebilirsiniz.

Goji çayını kullanmak isteyenler, tadına bayılanlar. Sizler de ikindi ara öğününde 1 fincan goji çayı ile metabolizmanıza destek sağlayabilirsiniz.

Gündemdeki besin her zaman değişecektir. Önemli olan düzenli ve dengeli bir yaşam stiline sahip olmanızdır. Gelişen gıda teknolojisi ve değişen bilimsel çalışmaları takip etmek sizlere katkı sağlayacaktır. Sağlıklı ve keyifli günler dilerim.

Diyetisyen Kübra Nokta

Etiketler

Yorum Sırası Sizde