Sağlıklı Göbek Eritme Yolları

Bir diyetisyen olarak kadınlardan en çok duyduğum sorulardan biri “göbek yağlarımdan nasıl kurtulurum, göbeğim nasıl gider ?” sorusudur. Güneşin kendini bize daha çok göstermeye başladığı şu günlerde hanımlar...

316

Bir diyetisyen olarak kadınlardan en çok duyduğum sorulardan biri “göbek yağlarımdan nasıl kurtulurum, göbeğim nasıl gider ?” sorusudur. Güneşin kendini bize daha çok göstermeye başladığı şu günlerde hanımlar arasında da konuşulmaya çoktan başlandı.

Göbeğinizdeki Fazlalığın Sebebi Ne Olabilir?

Her ne kadar göbeğinizdeki şişliğin yağ kütlesi olduğunu düşünseniz de kesin yargıya varmadan önce bir uzmana danışmak önemlidir. Karın bölgenizde tahmin etmediğiniz bir nedenden ötürü fazlalık mevcut olabilir. Bazı sindirim sistemi hastalıklarında sıkça karşılaşılan bir durum tespit edilirse eğer tedavi ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Sürekli kabızlık, hazımsızlık, sindirim güçlüğü çeken bireyler derhal doktora başvurmalıdır. Gerekli durumlarda hastalık tedavisini de beslenme uzmanı ile devam ettirmelidir.

Göbeğinizde Yağ Oluşma Sebepleri Neler?

Göbek yağlarından kurtulmak istiyorsanız  iki ana konuya dikkat etmek gerekir.  Birincisi, doğru beslenme alışkanlıklarına sahip olup olmadığınızdır. Yanlış beslenme şekli bölgesel olarak yağ birikimine yol açabilmektedir.

 • Yeterli besin öğelerini tüketmemek,
 • Tek tip beslenmek,
 • Bitkisel yağları kullanmamak,
 • Hazır gıdaları fazla tüketmek,
 • Hamur işlerini çok sık yemek, göbekte yağlanma sebeplerinin başında gelmektedir.

Yağlanmaya sebep olan ikinci faktör ise fiziksel aktivite eksikliğidir. Bireyler, yeterli egzersizi yapmadıklarında bölgesel yağlanmaya davetiye çıkarmaktadır. Kadınlar daha çok ev işleri yapmasına rağmen neden hala göbeklerinde yağ biriktiğinden şikayetçidir. Oysa ev işleri bizim için yeterli aktivite değildir. Eğer bir bölgede hastalık dışında yağlanma görülüyorsa, o kısımdaki kaslarınız yeteri kadar çalışmıyor demektir. Bu durum harekete geçme zamanının çoktan geldiğinin habercisidir.

Peki doğru beslenme ve yeterli egzersiz ile yağlardan kurtulmak mümkün mü?

Göbeğinizdeki Yağlardan Nasıl Kurtulursunuz?

Siz güçlü kadınlarda azim, biz uzmanlarda doğru bilgiler olduğu sürece başarı muhakkak gelecektir.

Aşağıda verilen önerileri uyguladığınızda hem kilo vermeniz hem de göbeğinizdeki yağlardan kurtulmanız kolaylaşacaktır. Hadi başlayalım!

 1. Tam buğday unlu ekmekleri tüketerek B grubu vitaminleri daha çok alırsınız. Metabolizmanızın hızlanması için B grubu vitaminleri önemlidir.
 2. Zeytin yağlı yemeklere sık sık sofranızda yer verin. Hem hazmı kolaylaştırır hem de kabızlık sorunlarınıza iyi gelir.
 3. Kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Sağlıklı bir kahvaltı metabolizmanın canlanması için çok kıymetlidir.
 4. Çeşitli beslenmeye gayret edin. Kahvaltılarınızda zeytinlere, yumurtaya, az yağlı peynirlere ve mevsim sebzelerine yer verin. Ana yemeklerinizde muhakkak çorba ile yemeğinize başlayın.
 5. Kızartmalı, yağlı yiyecekler yerine fırında ve ızgarada pişen yiyecekleri tercih edin.
 6. Kırmızı pul biber, lahana, evde yapılan bitkisel çaylar, tarçın gibi metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olan yardımcı besinlerden faydalanın. Fakat yalnızca bu besinlere güvenerek zayıflayacağınızı ya da yağlardan kurtulacağınızı düşünmeyin. Çok yönlü beslenme alışkanlığı kazanmaya gayret edin.
 7. Abur cuburlardan uzak durun.
 8. Kendinizi durduramadığınızda küçük porsiyonlu ve bol tarçınlı sütlü tatlılar; az miktarda kuru meyveli yoğurt; tarçınlı sıcak süt gibi sağlıklı ara öğünler yapın.
 9. Cevizi her gün kahvaltınızda ya da ara öğünlerinizde ortalama 2-3 adet tüketin.
 10. Uzun süre aç kalmayın. 2 ya da 3 saat aralıklarla öğünlerinizi tüketin. Ara öğün yapmayı ihmal etmeyin.
 11. Omega-3 kaynağı balığı haftada 2 kez tüketerek yağlardan kurtulmanıza kolaylık sağlayın.
 12. Doğru beslenmenin yanında fiziksel aktivitenin de yeterli olması gerekir.
 13. Bel bölgesini toparlamak ve göbekteki yağları atmak için düzenli egzersiz şart. Kolları sağa sola döndürerek o bölgeyi hareketlendirmeye çalışın. Yanma hissi olduğunda kaslarınızın çalıştığını fark edeceksiniz.
 14. Düzenli yapılan koşu hem size mutluluk verecek hem de kaslarınızı canlandıracak.
 15. Küçük bir ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Hangi sporu veya egzersizi yaparsanız yapın, aktiviteden hemen sonra yiyecek ve içecek tüketmeyin. Ortalama 45 dakika geçene kadar su haricinde bir şey içmeyin.

Kimini duydunuz, kimine ilk kez bu yazıda dikkat ettiniz. Her ne olursa olsun hayattaki büyük değişimler düzen, emek ve küçük ayrıntılarda saklı. Yarını beklemeden bugün harekete geçin. Belki de sürekli duyduğunuz ama önemsemediğiniz bilgileri bugünden uygulamaya başlayın. Bazen bildiğinizde değil, yaptığınızda güzel sonuçlar alırsınız. Hadi!

Diyetisyen Kübra NOKTA

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde