Başarılı Kadın Rehberi

Başarılı kadın nedir sorusuna cevap verecek olursak. Başarılı kadın, her alanda kendine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmeyi hedefleyen ve kendini geliştirmeye özen gösteren bireydir. İş hayatındaki...

196

Başarılı kadın nedir sorusuna cevap verecek olursak. Başarılı kadın, her alanda kendine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmeyi hedefleyen ve kendini geliştirmeye özen gösteren bireydir. İş hayatındaki göreviniz ne olursa olsun bu görevi yerine getirirken gösterdiğiniz özen size başarıları da beraberinde getirecektir. Başarılar kazanmaya devam edebilmek için ise kendinizi sürekli yeniliklere açmalısınız. Kişisel gelişiminizi ne kadar üst seviyelere çıkartabilirseniz, başarılı bir iş hayatına sahip olabilme şansınız da o kadar artar. Günümüzde, her alanda olduğu gibi iş hayatında da kadınlar belirli makam ve mevkilerde bulunmaktalar. Ancak başarılı kadınların oranı, erkek akranlarına oranla bir adım geride kalmakta ki bu oran bazı sektörlerde daha düşük seviyelerde kalıyor. Söz konusu oran, yönetim mevkilerine gelince ülkemizde ve dünyada maalesef dipleri buluyor. Bunun sebebi olarak ise, önyargılar ve genetik yatkınlık gibi sebepler yatıyor. Ama bu oranlar geçmiş yıllara oranla artmaya devam ediyor. Kadınlar eğitimlerine ve kişisel gelişimlerine önem vermeye devam ettikçe önümüzdeki yıllar içerisinde daha da artacağını söyleyebiliriz. Tabi ki bu rekabet ortamının da artması ve kızışması anlamına gelmekte. Bu ortamda kendinize yer ayırtmak ise tamamen sizin elinizde.

Başarılı kadın olmak için öncelikle günlük hayatınız ile iş hayatınız arasında bir denge oluşturmak zorundasınız. Eğer bir anne iseniz söz konusu denge sizi epey zorlayacaktır ama bununda üstesinden gelebilirsiniz. Günlük, haftalık, aylık hatta yıllık belirli planlar ile hayatınızı düzenleyerek dengede tutabilirsiniz. Kariyeriniz açısından sizi zorlayacak maddi, manevi zorluklara hazırlıklı olmakta da fayda var. Başarılı kadınların hayatlarını araştırarak onların ne tür zorlukları aşarak bu konuma ulaştıklarını gözlemleyerek bu konularda tecrübe sahibi olmalısınız. Rekabet konusunda her zaman rakiplerinizin erkekler olmadığını hatırlatalım. Bizce erkeklerden daha güçlü bir rakibiniz var o da hemcinslerimiz. Kadınların daha az yer aldığı sektörlerde başarı yakalama oranınız daha fazladır. Bunun sebebi ise tamamı ile cinsel içgüdülerdir. 100 kadının olduğu bir yerde mi daha çok dikkat çekersiniz, yoksa 10 kadının olduğu bir yerde mi? Siyaset ve ekonomi dünyasındaki başarılı kadınları düşünün. Sizi zorlayabilecek bir diğer konu ise; eleştiriler. Eleştirilere açık olmazsanız, bir şeyi başardığınızda bunu paylaşacak birini etrafınızda bulamazsınız. İş hayatınızda kimi zaman yapıcı, kimi zaman kırıcı eleştiriler alabilirsiniz. Bunların üstesinden gelebilmek için büyük çaba sarf etmeniz gerekebilir. Kendinizi eleştirilere hazırlayın ve her eleştiriden bir sonuç elde etmeye bakın.

Türkiye’de ve Dünyada Başarılı Kadınlar

Başarılı kadınlar zorlukların üstesinden gelerek hemcinslerine örnek oluyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, General Motors CEO’su Mary Barra, Federal Reserve Yönetim Kurulu Başkanı Janet Yellen, Amerika’daki başkanlık seçimlerini kaybetmiş dahi olsa Hillary Clinton dünyadaki en başarılı kadınlar listesine isimlerini yazdırmış durumdalar. Peki ülkemizde durum nasıl? Sabancı Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, General Electric CEO’su Canan Özsoy ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya Türkiye’deki kadınlara örnek olmaya devam etmekteler. Bu başarılı kadınların ortak özelliği ise hiçbir zaman elindeki ile yetinmemiş olmalarıdır. Her zaman başarıya aç ve erkek rakiplerine karşı üstünlük sağlamış olmaları, size de ilham kaynağı olabilecek konumda.

Başarılı Kadın Olmak İçin İpuçları

İş hayatınızda başarılı kadın olarak anılmak istiyorsanız, ilk olarak çalışma hevesiniz ve motivasyonunuz olsun. Tutkunuzun olduğu bir işi yaptığınıza eminseniz, çalışma hevesiniz de dolaylı olarak pozitif yönde olacaktır. Kreatif düşünün, kendinizi bu konuda kısıtlamayın. Günümüzde kreatif düşüncenin önemi bu kadar artmışken siz de yeniliklere açık olun. Düşünce şeklinizde ve uygulamalarınızda cesur olun. Yapacağınız tercihlerde risk almak zorunda kalacaksınız. Kendinizi kanıtlamanız gereken alanlarda sakın geri adım atmayın. “Ben bunu başarabilirim.” diyerek kendinizi motive edin. Son olarak asla pes etmeyin. Okumaktan, kendinizi geliştirmekten, sosyal hayatınızdan, iş ve ev hayatınızdaki düzenli planlarınızdan vazgeçmeyin, taviz vermeyin. Aslında bu noktalara dikkat ettikçe başarılı diye tabir ettiğimiz kadınların sizden çokta farklarının olmadığını göreceksiniz.

 

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde