Dünya Sinemasına Damga Vurmuş Kadın Aktörler

Günümüzde sinema sektörü kadınlar için muazzam bir iş olanağı olarak görülmektedir. Hal böyleyken bu sektörün en başarılı kadınlarını sizler için araştırmazsak olmazdı. Birbirinden güzel filmler ile karşımıza çıkan...

188

Günümüzde sinema sektörü kadınlar için muazzam bir iş olanağı olarak görülmektedir. Hal böyleyken bu sektörün en başarılı kadınlarını sizler için araştırmazsak olmazdı. Birbirinden güzel filmler ile karşımıza çıkan bu kadınlar güzellikleri ve yaşam tarzları ile de sık sık gündeme geliyorlar. İşte günümüz itibari ile yapılan araştırmalara ve listelere göre en popüler 10 kadın oyuncu;

1-JENNIFER LAWRENCE (JENNIFER SHRADER LAWRENCE)

2014 yılında FHM dergisinin hazırladığı “Dünyanın En Seksi 100 Kadını” listesinde birinci sırada yer alan Lawrence 1990 yılında Louisville’de dünyaya gelmiştir. Mizah ve espri dolu sempatik karakteriyle herkesi kendine hayran bırakan Lawrence kendine has sesiyle Hollywood da en çok kazanan kadın aktrisler arasında yer almıştır. 14 yaşında oyunculuğa başlamış ve ilk filminden itibaren günümüze kadar adından çokça söz ettirmiştir. 2014 yılında iCloud hesabından çıplak fotoğraflarının internete sızdırılması gündemde büyük yankı uyandırmıştır. Bu durum ile alakalı hukuki süreci hala devam etmektedir. Liseyi normalden 2 yıl daha erken bitirmiştir. 1.4 trilyon$ ile Hollywood tarihinin en büyük gişe hasılatına sahiptir. 4 Oscar adaylığı, 1 Oscar Ödülü bulunan Lawrence toplamda 110 ödüle sahiptir. Dikkatleri üstüne çeken Katniss Everdeen karakteri ile Açlık Oyunları(The Hunger Games,2012) en iyi filmleri arasında gösterilmektedir. Bu filmin yanı sıra Düzenbaz(American Hustle,2013) ve Gerçeğin Parçaları(Winter’s Bone,2010) filmlerinde de adını duyurmuştur.

2-DAKOTA JOHNSON (DAKOTA MAYI JOHNSON)

1989 yılında Texas’ta dünyaya gelen Johnson’ın anne ve babası da oyuncudur. 12 yaşında çocuk model olarak çekimlere başlamış, 20 yaşında dünyaca ünlü Mango markasının bir numaralı yüzü olarak lanse edilmiştir. 2010 yılında Facebook’un kuruluşunu anlatan ünlü Sosyal Ağ(The Social Network,2010) filmi ile oyunculuk hayatına başlamıştır. Ama isminin asıl anıldığı film Grinin Elli Tonu’dur(Fifty Shades of Grey,2015). Hatta bu film yüzünden sosyal medya hesabına çok sayıda olumsuz yorum gelmesi nedeni ile tüm hesaplarını dondurmuştur. Filmin aşırı cinsel unsurlar içermesi birçok kesim tarafından eleştirilmesine rağmen oynarken zevk aldığını belirten Johnson filmin ikinci serisinde de başrol olarak yerini almıştır. Ülkemize henüz giriş yapmayan filmin ikinci serisi ise Karanlığın Elli Tonu(Shades of Freed,2017) olarak belirlenmiştir. 8 ödüle sahip Johnson aynı zaman çift pervaneli özel uçak hayranı ve pilotudur. Oynadığı diğer filmler arasında Bekar Yaşam Kılavuzu(How to be Single,2016) ve Kara Düzen(Black Mass,2015) yer almaktadır.

3-ANGELINA JOLIE (ANGELINA JOLIE PITT)

Hiç şüphesiz hem oyunculuğu hem de ekran dışındaki hayatı ile Hollywood’un en popüler kadın oyuncularının arasında yer alan Jolie 1975 yılında Los Angeles’da dünyaya gelmiştir. Yaptığı insani yardımlar ile ülkemizi de ziyaret etmiştir. Brad Pitt ile evli ve üçü öz üçü üvey olmak üzere altı çocukları var. Afrika’daki yardıma muhtaç insanlara yaptığı 160 milyon $ bağış ile bireysel anlamda bu listede zirvede yer almaktadır. Sık sık uluslararası yardım kuruluşlarının etkinliklerine katılıp bu konuda maddi destekler sağlamaktadır. 3 Altın Küre, 2 Oscar olmak üzere toplamda 78 ödüle sahip olan Jolie aktif hayatına yönetmenlik, senaristlik ve seslendirmelerle devam etmektedir. Bay ve Bayan Smith(Mr. and Mrs.Smith,2005), Ajan Salt(Agent Salt,2010) ve Sahtekar(Changeling,2008) en iyi filmleri arasında yer almaktadır.

4-AMY ADAMS (AMY LOU ADAMS)

Masmavi gözleri ve uzun çilek sarısı saçları ile her filmde görmek isteyeceğiniz güzelliğe sahip Adams 1974 yılında Vicenza’da dünyaya gelmiştir. Adams 6 kardeşe sahip ayrıca eğitimli bir dansçıdır. 2008 yılında bir ödül konuşmasında hakkında çıkan magazin haberlerine istinaden “Ben dünyanın en acımasız insanları ile çalıştım, beni korkutamazsınız.” diyerek cesaretini ortaya koymuştur. Bu konuşma biz kadınlar için de bir örnek temsil etmektedir. Kendisi gibi oyuncu olan Darren Le Gallo ile 2015 yılında dünya evine girmiştir. 5 kez Oscar adayı gösterilen Adams bu ödülü hiç kazanamamıştır. 2 Altın Küre ödülü kazanan güzel oyuncu toplamda 62 ödüle sahiptir. Geliş(Arrival,2010), Batman v Superman: Adaletin Şafağı(Batman v Superman: Dawn of Justice,2016) ve Aşk(Her,2013) oynadığı en iyi filmler arasında yer almaktadır.

5-EMMA WATSON (EMMA CHARLOTTE DUERRE WATSON)

Harry Potter serisinin Hermione Granger karakteriyle birçok baş yapıtta yer alan Watson 1990 yılında Paris’te dünyaya gelmiştir. Oyunculuğa 9 yaşında başlayarak genç yaşında Hollywood’un en başarılı isimleri arasında yer almıştır. 15 yaşında Vogue dergisinin kapağına seçilen Watson bu alandaki en genç kişi oldu. Kedileri seven ve besleyen, sempatik duruşu ile fark yaratan ve kişiliği ile öne çıkan isim oldu. 2014 yılında Brown Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra twitter hesabından cübbeli ve kepli bir fotoğraf yayınlamıştır. Özel olarak dans ve tenis dersleri almıştır. 20 ödüle sahip Watson, Harry Potter serisi dışında Marilyn ile Bir Hafta(My Week with Marilyn,2011) ve Korku Terapisi(Regresyon,2015) gibi filmlerde de yer almıştır.

6-SCARLETT JOHANSSON

10 yaşında sinema kariyerine başlayan Johansson 1984 yılında New York’ta dünyaya geldi. Tiyatro ve dizilerde görev almasının kariyeri açısından onu en çok geliştiren işler olduğunu söylemiştir. Sahip olduğu yeşil gözleri ve dolgun dudakları ile güzelliği tartışılamaz bir yıldız haline gelmiştir. Bunun yanı sıra genellikle yaşından olgun karakterleri muazzam bir şekilde canlandırmasıyla ünlenmiştir. FHM dergisi okuyucuları tarafından 2006 yılında dünyanın yaşayan en seksi kadını seçilmiştir. Bir önceki Amerikan başkanlık seçimlerinde Obama’yı desteklemiş ve kampanyalarında yer almıştır. Hamile iken çekimleri devam eden Avengers filminde dublörü yer almıştır. Toplamda 34 ödüle sahiptir. Prestij(The Prestige,2006), Bir Konuşabilse(Lost in Translation,2003) ve Kaptan Amerika: Kış Askeri(Captain America The Winter Soldier,2014) filmleri oynadığı en iyi filmler arasında gösterilmektedir.

7-EMMA STONE (EMİLY JEAN STONE)

Tam adı Emily Jean Stone olan ancak sahne adını annesinden alan Emma Stone 1988 Arizona doğumludur. Aslında sarışın olan Stone ilk sahne aldığı Çok Fena(Superbad,2007)’daki rolü için yapımcının isteği ile saçlarını kızıla boyatmış ve bu saçlar ile ünlenmiştir. Parlak zümrüt yeşili gözleri ve ayırt edici sesi ile dikkatleri üstüne çekmiştir. Örümcek Adam serisi gibi birçok film ve dizide rol alan Stone genç yaşına rağmen listeleri alt üst etmiştir. Güzelliği ve sempatikliği ile ön plana çıkan kadın oyuncu 15 yaşında oyunculuğa başlamıştır. O dönemde ailesini ikna edebilmek için ise Madonna’nın “Hollywood” adlı şarkısı ile bir powerpoint sunusu hazırlamıştır. Altın Küre 2017 Ödülü dahil toplamda 48 ödülü bulunan Emma Stone 2 kez de Oscar’a aday olarak gösterilmiştir. Oynamış olduğu en iyi filmler ise Aşıklar Şehri(La La Land,2016) ve Duyguların Rengi(the Help,2011) olmuştur.

8-ANYA TAYLOR-JOY

6 kardeşin en küçüğü olan Taylor-Joy Florida’da 1996 yılında doğmuştur. Henüz 20 yaşında olmasına rağmen Cadı(The Witch,2015)’daki performansı ile göz doldurmuş ve daha bu yaşta adını sık sık duyurmuştur. Geleceğin yıldız oyuncuları arasında gösterilmektedir. 6 yaşında İspanyolca öğrenen ve eski bir bale sanatçısı olan Taylor-Joy aynı zamanda modellikte yapmaktadır. Genç yaşında 3 ödüle sahip olan oyuncunun en iyi filmleri arasında ise Cadı(The Witch,2015) ile beraber Morgan(2016) ve Parçalanmış(Split,2016) filmleri de yer almaktadır.

9-HALEY LU RICHARDSON

Richardson 1995 yılında Arizona’da dünyaya gelmiştir. Oyunculuğa 2012 yılında başlayan ve şu an gündemdeki isimler arasında yer alan Richardson daha önce 10 yıl boyunca Cannedy Dance Company dans grubuna liderlik etti. Dans alanında 20’den fazla ödüle sahip oldu. Oyunculuk eğitimine devam etmekte olmasına rağmen şimdiden bu alanda da 2 ödül kazanmıştır. On Yedi’nin Kenarı(The Edge of Seventeen,2016) filmi ile popülaritesini zirveye taşımış, aynı oranda beklentileri de yükseltmiştir. Son Savaşçılar(The Last Survivors,2014) ve Genç Kieslowski(The Young Kieslowski,2014) oynadığı en iyi filmler arasında yer almaktadır.

10-GEMMA ARTERTON (GEMMA CHRISTINA ARTERTON)

2010 yılında geleceğin yıldız adayları listesinin zirvesinde yer alan Gemma 1986 yılında Gravesend’de dünyaya geldi. Kraliyet Dramatik Sanatlar Akademisi’nden mezun olan İngiliz oyuncu 5 yaşından beri tek bir anne tarafından büyütülmüştür. Gemma doğuştan 12 parmaklı olarak hayatına devam etmiş, bir süre sonra bıçak altına yatarak fazla olan parmaklarını aldırtmıştır. Kendine özgü sesi ile dikkatleri üzerine çekmiş sempatik oyuncu başyapıtlar da rol almıştır. 2 ödülü bulunmaktadır. En iyi filmleri arasında ise Pers Prensi Zamanın Kumları(Prince of Persia: The Sands of Time,2010), Titanların Savaşı(Clash of The Titans,2010) ve Hansel ve Gretel Cadı Avcıları(Hansel&Gretel: Witch Hunters,2013) yer almaktadır.

 

 

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde