Ünlü Kadın Yazarlar Ve En Sevilen Kitapları

Kitap okumayı bilgi ve kültürlü olmanın ötesinde, hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak bizlere sunan yazarlar vardır. Bu serüvende en sevilen kadın yazarlar ve kitaplarını inceliyoruz… Hazır mıyız ?...

187

Kitap okumayı bilgi ve kültürlü olmanın ötesinde, hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak bizlere sunan yazarlar vardır. Bu serüvende en sevilen kadın yazarlar ve kitaplarını inceliyoruz… Hazır mıyız ?

Joanne Kathleen Rowling

Gerçek adı Joanne Kathleen Rowling olan yazarımız 31 Temmuz 1965 İngiltere doğumlu. Exeter Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun.3 çocuk annesi olan Rowling şuan doktor eşiyle beraber Edinburg İskoçya da yaşamını sürdürüyor. Yazarın dünyaca ünlenen Harry Potter serisinin ilk kitabı “Harry Potter ve Feslefe Taşı “ 1997 yılında basıldı. Sırasıyla “Harry Potter ve Sırlar Odası”, “Harry Potter veAzkaban Tutsağı” ,”Harry Potter ve Ateş Kadehi”, “Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı” 1998,1999,2000 ve 2003 yıllarında yayımlandı. Serinin son iki kitabı olan “Harry Potter ve Melez Prens” ve “Harry Potter ve Ölüm Yadigarları” da 2005 ve 2007 de iki sene arayla yayımlandı. Bu serinin tüm kitaplarının sinema filmi çekilmiştir. Son kitap iki parçaya ayrılarak filmleştirilmiştir. Yazarın bu seri dışında bir çok romanı da bulunmaktadır.Kitapları şiddetle tavsiye edilir zevkle okunur.

Dikkatimi çeken bir dipnot paylaşmak istiyorum  yazarın adını “J.K. Rowling” şeklinde kısaltmasında ilk kitap yayımcısı Bloomsbury’nin etkisi varmış. Yayınevi, erkek okuyucuların, kadın bir yazar okumaktan çekinebileceğini düşünerek (?) yazarın erkek olduğu izlenimi uyandırmak için adının “J. K. Rowling” şeklinde yazılmasını tercih etmiş.

Suzanne Collins

Suzanne Collins 1962 Connecticut ,ABD doğumlu televizyon senaristi ve roman yazarıdır.Indiana Üniversitesinden Drama ve İletişim dallarından çift anadal yaparak mezun olmuştur.En popüler eseri Açlık Oyunlarıdır. Fakat Açlık Oyunları dışında başka bir seri olan Yeraltı Günlükleri serisini de yazmıştır.2003 ile 2007 arasında basılan Yeraltı Günlükleri serisi New York Times ın en çok satılanlar listesine girdi.2008 yılında ise Açlık Oyunları Serisinin ilk kitabı “Açlık Oyunları”, 2009 da ikinci kitap “Ateşi Yakalamak” ve 2010 da serinin son kitabı “Alaycı Kuş”  yayımlanmıştır. Serinin tüm kitaplarının sinema filmi çekilmiştir.2010 yılında Time dergisi tarafından yılın en etkili şahsı olarak seçilen Collins Connecticut ta kocası 2 çocuğu ve 2 kedisiyle yaşamaktadır.

 

Elif Şafak

1971 Strasbourg doğumlu Elif Şafak ODTU Uluslararası İlişkiler mezunudur.İlk romanının 1998 yılında yazmış ve bu romanla Mevlana Büyük Ödülünü almaya hak kazanmıştır. Bu zamana kadar 9 tanesi roman olmak üzere 14 eser yayımlamış ve bunlardan “Aşk” ile Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi eseri ünvanına sahip olmuştur.Pinhan, Aşk, Baba ve Piç, Siyah Süt, İskender, Ustam ve Ben en sevilen eserlerindendir.

 

Canan Tan

Doğum tarihi hakkında bilgi sahibi olmadığımız (sanırım bilinmesini istemiyor) yazarımız Ankara doğumlu. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur.Kendisine sıkça sorulan eczacıyken nasıl edebiyatçı oldunuz sorusuna şöyle cevap vermektedir : ‘ “Edebiyatçı iken nasıl eczacı oldunuz?” diye sorulmalı aslında. Çünkü, eczacı olmadan çok önce başlamıştı yazın hayatım. Henüz lise yıllarında, Hisar Dergisi’nin düzenlediği  şiir yarışmasında aldığım birincilik kupası, bana bu dünyanın kapılarını aralamıştı. Ne var ki, o kapıyı tam olarak açmam için, uzunca bir süre beklemem gerekti.’ .Yazar bu zamana kadar 10 kitap yayınlamıştır. Bunlardan en sevilenleri  Piraye, En Son Yürekler Ölür, Eroinle Dans, Yüreğim Seni Çok Sevdi ve İz’dir.

Jojo Moyes

Jojo Moyes 1969 Londra, İngilte doğumlu gazateci ve yazar. Londra Üniversitesinde eğitim gören Moyes haber editörlüğü ve medya muhabirliği yapmıştır.2002 yılında ilk kitabını yayınlamıştır.2012 yılında yayınladığı kitabı “Senden Önce Ben” ile dünya çapında büyük ilgi görmüştür. Kitabı aynı adla sinemaya uyarlandı. Yazarın diğer kitapları şöyledir : Bir Artı Bir, Senden Sonra Ben, Ardında Bıraktığın Kadın, Sevgilimden Son Mektup,  Pariste Balayı. Yazar bir çiftlik evinde eşi Charles Arthur ve 3 çocuğu ile yaşamaktadır.

 

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde