Aloe Veranın Bilmediğiniz Faydaları Ve Kullanımı

Aloe vera bitkisini hepimiz mutlaka duymuş, kullanmamız gerektiğine dair kesin ve samimi öneriler almışızdır. Gerçekten de aloe veranın bu kadar çok etkisi olduğunu düşünüyor muyduk derseniz, hayır cevabını...

276

Aloe vera bitkisini hepimiz mutlaka duymuş, kullanmamız gerektiğine dair kesin ve samimi öneriler almışızdır. Gerçekten de aloe veranın bu kadar çok etkisi olduğunu düşünüyor muyduk derseniz, hayır cevabını vereceğiz elbette. Adeta bir doğa harikası olan bu bitkiye ulaşmanın da kullanmanın da oldukça kolay olduğunu söylesek yanılmayız. Sizlere de önermeden önce genel bir bilgi verecek olursak, aloe vera ciltten tutun da bağırsaklara kadar faydalı bir bitki olup evinizde kendi imkanlarınızla, kendi gözetiminiz altında yetiştirebilir, kolaylıkla katkısız bir şekilde kullanabilirsiniz. Herhangi bir kokusu ve rengi olmayan bu bitki sizi günlük hayatınızda kullanmış olsanız dahi rahatsız etmeyecek, sağlıklı olmak bir çileye dönüşmeyecektir.

Bunların yanında da doktorları her zaman verdiği bir öneri olan: “ağız yoluyla kullanamayacağınız bir maddeyi cildinize; bilhassa da yüzünüze sürmeyin.” cümlesini de düşünerek bir iyi haber daha verelim aloe vera ile ilgili. Aloe vera ile vücudunuza herhangi bir tedavi uygulamak isterseniz bazı rahatsızlık ya da tedavilerde ağız yoluyla da kullanıldığını söyleyelim. Yani kısacası bu da aloe vera bitkisinin vücut sağlığınız için zarar ve riskinin minimum olduğu anlamına geliyor.

Aloe vera içeren kremler, yüz temizleyiciler ve benzeri gibi ürünleri alabileceğiniz gibi saf olarak da aloe verayı kullanabilirsiniz. Bir çiçekçiden saksı ile alıp evde bakabileceğiniz aloe veraya ihtiyacınızın olduğu zamanlarda direkt olarak saksınızdan alarak kullanabilirsiniz. Evde bakmak isteyenler için biraz elde etme ve saklama olanaklarından bahsedelim.

Nasıl Elde Eder ve Saklarım?

Öncelikle saksıda yetiştirdiğiniz aloe veranın kalın ve içi dolu olgunlaşmış yapraklarından bir tanesini kesici bir alet yardımıyla diğer dallarına zarar vermeden dibinden almalısınız. Örnek verecek olursak yüzünüz için kullanacağınız miktar, aldığınız yaprak keseceğiniz bir cm gibi bir miktar olacaktır. İhtiyacımız olduğu kadarını kesip kalan yaprağı da bir streç filme sararak buz dolabında uzun zaman saklayabilir, ihtiyaç duydukça kullanabilirsiniz.

Nasıl Kullanabilirim?

İhtiyacınız kadar olan kısmı aldıktan sonra yeşil kabuğunu soyup iç kısmını küçük bir kaba alarak içine birkaç damla limon damlatıp bir çatal yardımıyla ezin. Aloe veranın o saydam jelimsi kısmı yumurta akı kıvamına yaklaşana kadar damlattığınız limon ile karıştırmaya devam edin. Bu karışımı haftada 1 kez olmak üzere yüzünüze ve boyun bölgenize sürerek yarım saat bekletin. Sonrasında yüzünüzü ılık suyla durulayarak temizlenmiş cildinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bir öneri daha verecek olursak ister aloe vera ile ister başka bir madde ile olsun, yüzünüzü temizledikten sonra kurularken sürtmek yerine tampon hareketleriyle suyunu almaya çalışmak cildinize daha az zarar verecektir. Ayrıca havlu kullanımında da ellerinizi sildiğiniz ya da sürekli ıslak kalan havlulardan ziyade, yüzünüz için kağıt tek kullanımlık havluları kullanmanızı öneririz.

Aloe vera Nelere İyi Gelir?

İlk olarak, Aloe vera cildi tedavi etmekte öncelikli olarak kullanılır. Yara tedavilerinde kan dolaşımını artıran bir özelliği olduğundan çabuk iyileşmeyi sağlar ve aloe vera kremleri cildi UV ışınlarına karşı korur.

Kabızlık sorunları için oldukça etkilidir fakat sık kullanmak bağırsaklarınızda tembelliğe neden olacağından gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ağız içerisindeki iltihaplı yaralar üzerinde oldukça etkilidir. Yaranın üzerine ezilmiş saf aloe vera sürdüğünüze emin olursanız kısa bir zaman içinde yaralarınızın iyileştiğini göreceksiniz.

Akne oluşumunu kan dolaşımını artırdığı için azaltır. Üstelik bunun yanı sıra iltihap dağıtıcı bir özelliği de bulunması akne oluşumunu önlenmesinde etkilidir.

  • Selülitlerin azalmasında da sporla ve benzeri önlemlerle desteklendiği taktirde etkili olduğu gözlemlenmiştir.
  • Saçlar için faydalıdır. Cildi koruduğu gibi saçı da UV ışınlarından korur.
  • Saç derinize yıkarken aloe vera ile masaj yaptığınızda stresinizi azaltacaktır.
  • Limon ile kullanıldığında detoks etkisi gösterir ve zayıflamanıza yardımcı olur.

Hiç bilmediğimiz aloe veranın etkili oluşu yanı sıra doğal olması da bizler için büyük avantajdır. Eğer yukarıdaki gibi sorunlarınız varsa doğal yolları tercih etmenizi ve önerilerimiz sayesinde aloe vera ile çözüm bulabilmenizi umarız.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde