Cevizin az bilinen faydaları

Cevizin Az Bilinen Faydaları

Cevizin faydalarından hep bahsedilir. Zeka, depresyon, diyet, kalp, migren, kusma ve KADINA dair daha fazlası… Peki ne kadarını biliyoruz… Ceviz Hem Besleyici, Hem Tedavi Edici İnsanoğlu tarafından sağlıklı...

266

Cevizin faydalarından hep bahsedilir. Zeka, depresyon, diyet, kalp, migren, kusma ve KADINA dair daha fazlası… Peki ne kadarını biliyoruz…

Ceviz Hem Besleyici, Hem Tedavi Edici

İnsanoğlu tarafından sağlıklı beslenmede ve tedavilerde kullanılan ,sağlıklı olduğu bilinen hiçbir besin tesadüfi olarak hayatımıza girmemiştir. Kıymetli meyve cevizi hayatınızdan eksik etmemeniz için birçok sebep vardır.

Sert kabuklu meyvelerin en zekisi… kendisini bu sert kabukla muhafaza etmesi ise ne kadar değerli olduğunun kanıtı. Görüntüsüyle beyni andıran bu mucize besin tabi ki ceviz.

Kadınların hayatında zayıflamadan tutun da çocuklarını beslemede yardımcı olmaya kadar birçok alanda bir numara olan cevizin kıymetini öğrenmeye hazırsak başlayalım.

Beyin Ceviz İlişkisi

İnsan beyninin yaklaşık yüzde 60’ı önemli yağlardan oluşmaktadır. Beynin işlevini en iyi şekilde devam ettirebilmesi için de cevizin içerisindeki yağ asitlerine ihtiyaç vardır.

Gümüş Elementini İçeren Tek Besin

Vücudumuzda birçok elemente ihtiyaç duyarız.  Bazıları tüm vücutta bazılarıysa tek bir organda görev alabilir. Ceviz, bu noktada bizi şaşırtan bir meyve. Vücudumuzda gümüş elementine ihtiyaç duyan tek organ beyindir. Ve gümüşü içeren tek meyve de cevizdir. Bu iki özelliğin kesişmesiyle de cevizin beynimiz için ne kadar önemli olduğu yeniden kanıtlanmış oluyor.

Cevizin Ruha ve Zihne Faydası

Çoğumuzun aşinalığı vardır. “Bir yiyecek vücut organlarımızdan hangisini andırıyorsa onun için şifa kaynağıdır”. Ceviz de 16. Yüzyıldan bu yana ruhsal, sinirsel ve beyin gücü gerektiren durumlarda hem şifa kaynağı olarak hem de fonksiyon artırıcı olarak kullanılmıştır. Heyecanın kontrol edilmesinde, zeka gelişiminde, hafıza güçlendirmede ve baş rahatsızlıklarının tedavisinde çok eski yıllardan beri ilaç görevi görmüştür. Özellikle Asyalılar hala cevizi beynin gıdası olarak tüketmektedir.

Ceviz Hangi Besin Öğelerini İçerir

Son 20 yılda gelişen hastalıklarla beslenme arasında büyük ilişki olduğu saptanmıştır. Fonksiyonel, yani tedavi amaçlı kullanılan gıdalarda incelemeler yoğunlaşmıştır.  Önemli bir yağ grubu yiyeceği olan ceviz de bu araştırmalarda sık sık yer almıştır.

Besinler içerdikleri yağ çeşidine göre kalite açısından farklılık gösterir. Ceviz bu konuda kaliteli yağ asitlerini içererek ön sıralara geçmektedir.

Günlük ihtiyaçlarımızdan olan çoklu doymamış yağ asitleri; omega-3 ve omega-6 içermektedir.

A, E , B1, B2, B3, folik asit, pantotenik asit ve C vitaminlerini içerir.

Demir, magnezyum, bakır, çinko ve fosfor da içermektedir.

Bu mineral ve vitaminlerin insan sağlığı için faydaları çok büyüktür.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

 • Kemik ve kas gelişimine fayda sağlar, kemik erimesine karşı korur.
 • Hipertansiyonu olanlarda çok etkili bir besindir.
 • Kolesterolü dengeleyicidir.
 • Koroner kalp hastalıklarında koruyucu etkiye sahip.
 • Diyabetle mücadelede etkilidir. Kan şekerinin düzenlenmesini sağlar.
 • Migren ağrılarına iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Metabolizmanın düzenli ve hızlı çalışması için çok önemli bir besindir.
 • Mucizevi besin ceviz kiloda denge kavramını oluşturur. Hem aşırı şişmanlıkla  hem de aşırı zayıflıkla baş etmenizi sağlar.
 • Obeziteyle savaşmada kişiye sağladığı fayda çok büyüktür. Doğru miktarda doğru zamanda tüketim ile fazla kilolarınıza veda edebilirsiniz.
 • Zayıflıktan yakınanlara da müjde . İçeriği ile iştahınızı artırarak ideal kilonuza gelmenizde size yararı vardır.
 • Kanser riskini azaltıyor.
 • Alzheimer ve Parkinson gibi çok güçlü hastalıkların ortaya çıkmasını engelliyor.
 • Uyku düzensizliğine iyi geliyor.
 • Depresyon, hiper aktivite ve dikkat dağınıklığının ortadan kalkması için kıymetli öğeler içerir.

Ceviz Gebelikte Kusma ve Bulantı Engelleyici

Her kadın genellikle hamileliğinin başında mide bulantılarıyla karşılaşır. Bulantılar için birçok çözümden biri olan cevizi belki de denemeyen gebeler olabilir. Çok eski yıllardan beri bulantılarda ve kusmalarda tedavi amaçlı kullanılan ceviz, kansızlığa da iyi geldiği için gebelikte büyük önem arz eder.

Tüketimi Nasıl Olmalı

Kahvaltılarda zeytin çeşitleri yerine ortalama 2 adet ceviz tüketebilirsiniz. Gün içerisinde yaptığınız ara öğünlerinizde de çaylarınızın yanında yine ortalama 2 adet  tercih edebilirsiniz.

Her besin ne kadar sağlıklı da olsa fazla tüketildiğinde kilo alımına sebep olur. Porsiyon kontrolünü sağlamayı ihmal etmeyin. Kendinize iyi bakın.

Diyetisyen Kübra NOKTA

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde