gül suyu faydaları

En Etkili Ve Doğal Cilt Temizliği Yöntemi “Gül Suyu”

Bilirsiniz ki kadınların daha temiz daha güzel bir cilt için yapamayacağı neredeyse hiçbir şey yoktur. En etkili ve en sağlıklı yöntemin ne olduğunu hala daha sürekli tartışılıyor ancak...

222

Bilirsiniz ki kadınların daha temiz daha güzel bir cilt için yapamayacağı neredeyse hiçbir şey yoktur. En etkili ve en sağlıklı yöntemin ne olduğunu hala daha sürekli tartışılıyor ancak kozmetik ürünler dışında çok da anlık çözüm veren pek yöntem yok. Kozmetik yöntemler ne yazık ki cildinizi yorar, olması gerekenden daha hızlı yaşlandırır, cildi kendine alıştırıp kullanılmadığında cildi tekrardan bozar ve tabi bir de maddi boyutu oldukça yüksek olması gibi bir dezavantajları da bulunur. Birçok kadının düştüğü en büyük hatalardan biri de pahalı ürünlerin cilde kesinlikle iyi geldiğine inanması. Ancak kozmetik ürünlerin cilde iyi gelebilmesi için en başta katkı maddesi içermemesi gerekir. Yani kısacası pahalı diye aldığınız bir ürün tamamıyla fiyasko da çıkabilir. Cilt, bu katkı maddelerini atamaz ve gözeneklere sahip olduğu için tek zarar gördüğünüz bölge yüzünüz değil tüm vücudunuz olabilir. Bu yüzden aslında ciltte kullanılması gereken ürünler tamamıyla doğal olmalı ve cildi yormamalıdır.

Doğal Cilt Temizliği Yöntemi “Gül Suyu” Nasıl Kullanılır?

Hepimizin kolayca ulaşabileceği, ucuz ve en önemlisi doğal olan etkili yöntemlerden biri de gül suyu. Peki, gelelim gül suyunu cildimiz için kullanırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine. Öncelikle kullanacağınız gül suyu saf olmalıdır. Yani içinde alkol, esans gibi ekstra katkı maddeleri olmamalı. Gül suyunun hem antibakteriyel hem de antiseptik özelliği bulunur. Bu yüzden cildi temizler ve ciltte oluşan yaralara iyi gelir, yüzünüzdeki herhangi bir sivilce ya da kaza izleri gibi problemler varsa düzenli kullanımda izlerin oldukça düzelmesini sağlar, gözenekleri küçültür, cildi sıkılaştırır, siyah noktalarınızı temizler, nemlendirir, yumuşatır, sivilceleri kurutur, cildin yağ dengesini korur, temiz ve parlak bir görünüm sağlar. Mucizesini taze gül yapraklarının damıtılmasından alır. Yani kimyasal işlem görmeden üretilen gül suyunun faydaları tabi ki sadece cilde değildir. Yani kısaca gül suyunun faydaları anlatılarak bitmeyecek kadar çoktur.

Peki, gül suyunu cildimiz için nasıl ve hangi yöntemler ile kullanmalıyız?

Gül suyunu tek başına günlük cilt temizleyici ya da tonik olarak kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey geceleri yatmadan önce temiz bir pamuğa bir miktar gül suyu dökerek yüz ve boyun bölgenizi bu pamukla tampon hareketler yaparak silmek. Bu cildinizin nefes almasını, gözeneklerin sıkılaşmasını, T bölgenizdeki yağlanmanın azalmasını, parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.

  • Gül suyunu aynı zamanda hem makyaj bazı hem de makyaj sonrası nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz. Sürekli kullandığınız bir yüz kreminin içine damlatacağınız birkaç damla gül suyu size güzel bir makyaj bazı olacaktır. Aynı zamanda gül suyu döktüğünüz yüz kreminizi makyajınızı sildikten sonra nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz.
  • Gül suyunuzu bir miktar gül yağıyla karıştırarak iltihaplanmaları ve ince çizgilerinizi gidermek için bir pamuk yardımıyla yüzünüze ve boynunuza sürebilirsiniz. Düzenli kullanımda ince çizgilerinizin kaybolduğunu fark edeceksiniz.
  • Gül suyuna batırdığınız pamukları birkaç dakika gözlerinizi kapatıp, gözlerinizin altına tutarsanız hem gözlerinizi dinlendirecek hem de koyu mor halkalarınızı azaltacaktır.
  • Aynı zamanda hassas bir cildiniz varsa ve yazın güneş yanığı durumuyla karşı karşıya kaldıysanız iki çorba kaşığı gül suyunu iki çorba kaşığı domates suyuyla karıştırıp yüzünüze sürün ve cildiniz karışımı tamamıyla eminceye kadar bekleyin. Bu cildin güneş yanığına çok iyi gelecektir.
  • Yani gördüğünüz gibi gül suyunun cilt için faydaları oldukça fazla ve kozmetik ürünlerin sizlere vaat ettiği birçok mucizevi özelliğini doğadan alıyor. Bu kadar kolay ulaşılabilen, ucuz, sağlıklı, doğal bir yöntem varken neden katkı maddesiyle dolu olduğunu bildiğimiz cilt temizleyicilerine daha fazla para ve vakit harcayalım ki?

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde