Turunculaşmış saçlar nasıl düzeltilir

Hatalı İşlemler Sonrası Turunculaşmış Saçlar Nasıl Düzeltilir?

Kadınlar için saçları hem en değerli aksesuarları hem de en değerli varlıklarıdır. Birinin ellerine teslim ederken zorlanır, hatta her zaman da olduğundan daha iyisinin olabileceğini düşünürler. Eğer sizler...

174

Kadınlar için saçları hem en değerli aksesuarları hem de en değerli varlıklarıdır. Birinin ellerine teslim ederken zorlanır, hatta her zaman da olduğundan daha iyisinin olabileceğini düşünürler. Eğer sizler de ben evde kendim yaparım kuaföre gitmek pek âdetim değildir diyenlerdenseniz evde mutlaka saçınızı boyamayı denemişsinizdir. Saçlarınızı belki evde kendiniz kesmiş, fön çekmiş, az önce de dediğimiz gibi boyamış ve hatta balyaj yapmayı bile denemiş olabilirsiniz. Bu işlemlerden en riskli olan ikisi kesmek ve balyaj yapmaktır. Kesim için size ilk önerimiz bu işlerden anlayan birinden yardım almanız ya da tekniklerini çok iyi öğrenmeniz olacaktır. Bizim üzerinde duracağımız konu ise aslında en genel başlık ile söylersek saç boyama işlemidir.

Neden Saçlarımız Turunculaşır?

Öncelikle turuncu saçtan kastımızın özellikle turuncu boyanmış saçlar olmadığını söyleyelim. Fakat yine de turuncu boyanıp pişman olunmuşsa size vereceğimiz tariften yararlanabilirsiniz. Saçlarımızın kendiliğinden değil de bir başka renk elde etmek isterken turunculaşmasının birçok sebebi bulunur.

  • İlk söyleyeceğimiz şey yeterince açıcı kullanmamış olabileceğinizdir. Yeterince açıcı kullanmamışsanız ve saçınıza eşit bir şekilde sürememişseniz işte o zaman bu turunculukların ortaya çıkması işten bile değildir.
  • İkincisi saçınızın önceden koyu bir renge boyanmış olması diyebiliriz. Örneğin siyah siz ne kadar açıcı uygulasanız da o istediğiniz bebeksi sarıyı elde etmenizi zorlaştıracaktır.
  • Üst üste çok fazla saçı boyamak ve ardından açmaya çalışmak da saçların turunculaşmasının nedenlerindendir. Renkler üst üste biner ve içinden çıkılmaz bir hal alır.

Yanlış Boyamaya Nasıl Bir Çözüm Bulunabilir?

Saçlarınız yukarıda en temel olanları saydığımız turuncu saçlara sebebiyet veren işlemlerden dolayı turunculaşmış, farklı renk tonlarına bürünmüş ve yer yer farklı renkler içeriyorsa iki türlü çözüm önerisi sunacağız. Birincisi oriel ile saçlarınızı açmak, ikincisi ise cilalama tekniği kullanarak saçlardaki o turuncu rengi kırmak.

Orieli biz eğer çok koyu, geri dönmesi mümkün olmayan bir saç renginiz yoksa önermiyoruz. Nedeni ise saçlarınızın ciddi derecede yıpranmasına sebep olacağı içindir. Saçlarınız oriel işlemini uyguladığınızda hem yıpranacak hem de taranması ve bakımı zorlaşacaktır.

Cilalama işleminden de bahsedecek olursak, bu işlem tıpkı saç boyama işlemi gibi gerçekleştirilecek ve boyama işleminden daha az bir zararla saçlarınızı kurtarabileceğiniz bir yöntemdir. Cilalama işlemini uygulayan birçok kuaför piyasada oldukça ünlü durumdadır ve bu işlemi evde uygulamak isteyenler için de oldukça pratik ve kullanışlı bir tarifimiz var.

Cilama İşlemi

Cilama işlemi için internette onlarca tarif var fakat biz hemen boyanızı alıp yapabileceğiniz tarzda olanlardan birini sizler için seçtik. Öncelikle cilama işlemi için gerekli malzemelerimizi verelim ve sonra nasıl uygulayacağımıza ve etkilerine değinelim.

Malzemeler

  • 1 Kutu küllü kumral saç boyası
  • Su
  • Saç kremi

Malzemeler gördüğünüz gibi oldukça az ve her kadının rahatlıkla bulup kullanabileceği tarzda malzemeler.

Tarifi

Öncelikle boyayı yapacağınız kabın içerisine boyanın çeyreğini boşaltın. Daha sonra içine bir çay bardağı su ve 1 kaşık kadar saç kremini ekleyin. Bunları kesinlikle homojen bir hal alana kadar karıştırın.

Malzemeleri karıştırma işlemini bitirdikten sonra banyoda ıslattığınız saçlarınıza özellikle turunculuğunun gitmesini istediğiniz bölgelere sanki boya işlemi uygular gibi sürün. Saçınızda çok yoğun bir turunculuk varsa 20 dakika daha azsa 15 dakika civarı beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Burada dikkatini çekip çekmediğini bilmiyoruz fakat oksidan kullanmadık. Oksidanı kullanmama sebebimiz ise saç rengini değiştirmek istememiz değil, turunculuktan kurtulup soğuk bir renge sahip olmak istememiz.

Bu şekilde uygulama yapan kadınlar genellikle çok memnun kaldılar. Umuyoruz ki sizler de memnun kalır ve turunculaşmış saçlarınızdan kurtulursunuz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde