Yaz Aylarında Meyve ve Su Tüketimi

Sıcak havalarla beraber vücutta oluşan ter miktarı artış göstermektedir. Terle birlikte hem su hem de mineral kaybı meydana gelmekte. Pekala bu kayıplar sadece su içmekle tamamlanır mı? Aç Mısınız...

224

Sıcak havalarla beraber vücutta oluşan ter miktarı artış göstermektedir. Terle birlikte hem su hem de mineral kaybı meydana gelmekte. Pekala bu kayıplar sadece su içmekle tamamlanır mı? Aç Mısınız Yoksa Susuz mu?

Su ile Beraber Mineral Eksiğini de Tamamlamak Şart

Suyu yeterli miktarda içmek bazen tek başına çözüm oluşturmaz. Kendinizi aşırı halsiz hissettiğinizde mineral kaybınızın da olma olasılığı vardır. Özellikle sıcak havalarda vücuttan terle birlikte atılan tuz, tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir. Ölçüm yapılarak tespit edildiği durumda tuzlu ayran, doğal maden suyu, tuzlanmış salatalık gibi takviyelerle kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Bir bireyin vücudundaki su oranı yüzde 60’lardadır. Büyük bir orana sahip olan suyun bedenimizde azalması da doğal olarak ciddi derecede hissedilir hale dönüşmektedir. Özel hastalık durumları (şeker, tansiyon, böbrek hastalıkları vb.) kilo, fiziksel aktivite , cinsiyet, iklim özellikleri gibi faktörler vücudun su ihtiyacını değiştirir.

Ne Kadar Su İçmeli

Ortalama günde 1,5 litre su içilmesi gerekse de yaz aylarında bu miktar artış göstermelidir. Özellikle çalışma koşulları zor olan bireylerin su miktarını artırmaları oldukça önemlidir. Ayrıca kilo başına duyulan su ihtiyacı da farklılık gösterir. Bireysel olarak kilo başına 33 ml su içmelisiniz. Örneğin; 45 kg olan bir birey günde 1500 ml su içmelidir.

Su İhtiyacını Besinlerden Karşılayabilir miyiz?

Her ne kadar su içmenin öneminden bahsetsek de su tüketimi başka besinlerle azaltabiliriz. Bu besinlerin başında yazın vazgeçilmezi meyveler gelmektedir. Özellikle karpuz, kavun gibi su oranı yüksek meyveler serinletici etkisiyle günlük hayatı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca meyve tüketerek ihtiyaç duyduğumuz mineral ve vitaminlerin eksikliğini de gidermiş olmaktayız. Bu noktada bir uyarıda bulunmak gerekirse tek başına meyveye güvenerek su ihtiyacınızı karşılayamazsınız. Su ile beraber besinlerden de faydalanmak sizi daha sağlıklı bir kişi yapar.

Susuzluk Belirtileri Nelerdir ?

 • Baş ağrısı
 • Diz ağrısı
 • Anlama güçlüğü
 • Ciltte döküntü, kuruma ve buruşukluk
 • Halsizlik
 • Sinirli ve agresif hal
 • Yorgunluk
 • Açlık hissetme
 • İştahı kontrol edememe

Özellikle kilo sorunu olanlar ve diyet programı yapanlar son 2 maddeye dikkat etmeliler. Eğer beslenme programınızı doğru uyguladığınız halde hala açlık çekiyor ve hala kendinizi iştahlı hissediyorsanız suyu içip içmediğinizi kontrol etmelisiniz. Su tüketimini düzenli ve yeterli hale getirdiğinizde bu sorunların ortadan kalktığını, esas ihtiyacınız olan şeyin yemek değil su olduğunu fark etmiş olacaksınız.

Tüm bu olumsuzlukları kendinizden uzak tutmak, daha düzenli ve sorunsuz çalışan bir sindirim sistemine sahip olmak, güzel bir cilde sahip olmak için su tüketimine dikkat etmelisiniz.

Meyvelerin Tüketilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özel bir hastalık durumunuz yoksa meyve tüketmeyi günlük yaşantınızda alışkanlık haline getirmeli, meyvelerin size sağlayacağı katkılardan mutlaka faydalanmalısınız. Günlük meyve tüketiminiz 500 grama kadar çıkabilir. Meyve tüketim miktarınızın en doğru şekilde ayarlanması için kişisel ihtiyaçlarınızın, beslenme programınızın gözden geçirilmesi gerekir. Çünkü diyet programlarında meyveyi kalorisiz bir besin olarak düşünerek hataya düşen bireyler mevcuttur. Her besinin fazlasında olduğu gibi meyvenin fazlası da size harcayamadığınız enerji olarak geri dönüş yapacaktır.

Mucize Meyveler

Rengarenk meyvelerin sağlığa faydaları da oldukça çeşitli. Hem susuzluk giderici hem besleyici hem de tedavi edici.

 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Sindirim sisteminize katkı sağlar.
 • Mutluluk verir, depresyona eğilimi azaltır.
 • Çeşidi uygun tüketildiği takdirde kabızlık ve ishal sorunlarını gidericidir.
 • Ağrı kesicidir.
 • Ağız ve diş sağlığı için faydalıdır.
 • Cildi güzelleştirir, döküntüleri azaltır.
 • Özellikle kırmızı meyvelerin kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

Hayatınızın önemli bir parçası olmalı su. Eksikliğinde zarar, varlığında fayda gördüğünüz bir mucizedir. Doğanın ve suyun kıymetini bilmek dileğiyle. Sağlıkla kalın.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde